Skip to content Skip to footer

TeamGym Slavkov u Brna je pro všechny děti ve věku od 6 do 15 let, které se chtějí naučit základy gymnastiky, a přitom se věnovat kolektivnímu sportu.

Hlavní výhodou je, že cvičení v týmu je zábavnější a mohou zde cvičit děti nejrůznějšího věku a výkonnosti pohromadě. 

TeamGym Slavkov u Brna trénuje dvakrát týdně pod vedením Miroslava Hrazdila, akreditovaného trenéra  TeamGym a rozhodčího sportovní gymnastiky. 

Soutěž TeamGym tvoří tři disciplíny: akrobacie na gymnastickém pásu, skoky s pomocí trampolíny a pohybová skladba, ve které se představí všichni členové družstva. Všechny tři disciplíny se cvičí s hudebním doprovodem, proto je soutěž dynamická a divácky velmi atraktivní.

TeamGym Slavkov u Brna

TeamGym vznikl v roce 2009 na Základní škole Komenského ve Slavkově u Brna pod vedením pana Miroslava Hrazdila.

Ve Slavkově se specializujeme na přípravu juniorských sportovců. V současné době cvičí v TeamGymu tři skupiny dětí – starší družstvo v počtu 10 dětí (průměr 12 let), mladší družstvo v počtu 23 dětí (průměr 10 let) a nejmladší družstvo v počtu 4 dětí (průměr 7 let). Nesmíme opomenout zmínit, že v TeamGymu u nás cvičí také tři kluci, na které jsme velice hrdí, protože dokazují, že v gymnastice nemusí excelovat pouze dívky.

V průběhu roku se účastníme několika závodů po celé ČR a připravujeme exhibiční vystoupení pro různé příležitosti. Za dobu existence školního kroužku se nám podařilo získat mnohá významná ocenění. Největší prozatímní výzvou TeamGymu byla účast v televizi, kdy jsme se zúčastnili soutěže Česko a Slovensko má Talent. Díky tomu o nás Česká televize natočila dokument do pořadu „Věříš si“.

Pro děti připravujeme v průběhu roku zábavná soustředění, kde se mohou intenzivně naučit spoustu nových věcí, sblíží se zde kolektiv a děti se zde snažíme učit tomu, aby nejen TeamGym ale celkově i sport vnímaly především jako hru a zábavu a sportovaly vždy především pro vlastní potěšení. 

Pohybová skladba

obsahuje gymnastické (např. skoky, piruety, obraty), rovnovážné a silové prvky (např. stoje na rukou, přednosy) a akrobatické prvky (např. kotouly, přemety, salta). Kompozice trvá 2:15 – 2:45 minuty za doprovodu hudby. Pohybové skladby se účastní všichni členové týmu.

Akrobacie

Při akrobacii závodníci cvičí hned po sobě. Cílem je předvést tři různé série dynamických akrobatických řad, které obsahují minimálně 3 různé prvky. V každé řady cvičí vždy 6 nejlepších závodníků týmu.

Trampolína

Trampolína se v principu shoduje s akrobacií. 6 závodníků týmu ve třech různých sériích předvede skoky na malé trampolínce. Minimálně jedna série musí být provedena přes přeskokový stůl a jedna bez něj.

TeamGym Junior

Pro mladší závodníky a starší závodníky s nižší výkonností byla Českou gymnastikou federací vytvořena pravidla TeamGym Junior, která jsou jednodušší obdobou pravidel TeamGym.

Malý TeamGym

Pro úplně začátečníky jsou k dispozici ještě jednodušší pravidla, které již neobsahují Pohybovou skladbu a cvičí se pouze Akrobacie a Trampolína.

Mistroství Evropy

Mistrovství Evropy je pořádáno ve dvouletých cyklech. První mistrovství se uskutečnilo v roce 1996 ve finském Jyväskylä. Od tohoto roku je zde Česká republika pravidelně zastoupena a v roce 1998 dosáhla dvě česká družstva na stupně vítězů. Od roku 2014 je oficiálně vytvořený reprezentační tým, který je složen z nejlepších gymnastů a gymnastek České republiky. V roce 2024 bude ME v Baku (Ázerbájdžán).