top of page

O nás

  • Facebook

TeamGym Slavkov u Brna je pro všechny děti ve věku od 6 do 15 let, které se chtějí naučit základy gymnastiky, a přitom se věnovat kolektivnímu sportu.

Hlavní výhodou je, že cvičení v týmu je zábavnější a mohou zde cvičit děti nejrůznějšího věku a výkonnosti pohromadě. 

TeamGym Slavkov u Brna trénuje dvakrát týdně pod vedením Miroslava Hrazdila, akreditovaného trenéra  TeamGym a rozhodčího sportovní gymnastiky. 

Soutěž TeamGym tvoří tři disciplíny: akrobacie na gymnastickém pásu, skoky s pomocí trampolíny a pohybová skladba, ve které se představí všichni členové družstva. Všechny tři disciplíny se cvičí s hudebním doprovodem, proto je soutěž dynamická a divácky velmi atraktivní.

Sponzoři a partneři
Bono Bijou_s ochrannou zonou_web.png
team_gym_logo.png
logo salik.JPG
Untitled_edited.jpg
TeamGym Slavkov u Brna

 TeamGym vznikl v roce 2009 na Základní škole Komenského ve Slavkově u Brna pod vedením pana Miroslava Hrazdila.

Ve Slavkově se specializujeme na přípravu juniorských sportovců. V současné době cvičí v TeamGymu tři skupiny dětí – starší družstvo v počtu 10 dětí (průměr 13 let), mladší družstvo v počtu 12 dětí (průměr 9 let) a nejmladší družstvo v počtu 10 dětí (průměr 6 let). Nesmíme opomenout zmínit, že v TeamGymu u nás cvičí také čtyři kluci, na které jsme velice hrdí, protože dokazují, že v gymnastice nemusí excelovat pouze dívky.

V průběhu roku se účastníme několika závodů po celé ČR a připravujeme exhibiční vystoupení pro různé příležitosti. Za dobu existence školního kroužku se nám podařilo získat mnohá významná ocenění. Největší prozatímní výzvou TeamGymu byla účast v televizi, kdy jsme se zúčastnili soutěže Česko a Slovensko má Talent. Díky tomu o nás Česká televize natočila dokument do pořadu „Věříš si“.

Pro děti připravujeme v průběhu roku zábavná soustředění, kde se mohou intenzivně naučit spoustu nových věcí, sblíží se zde kolektiv a děti se zde snažíme učit tomu, aby nejen TeamGym ale celkově i sport vnímaly především jako hru a zábavu a sportovaly vždy především pro vlastní potěšení. 

Něco o TeamGymu

TeamGym je moderní gymnastickou disciplínou, využívající prvků sportovní gymnastiky a akrobacie.

 

Kořeny TeamGymu sahají do skandinávských zemí první poloviny 20. stol. Zde se později utvořily i první soutěže TeamGymu. Odtud výraz "severský trojboj". První Mistrovství Evropy ještě pod názvem EuroTeam se uskutečnilo v roce 1996 ve Finské Jyväskyle. V roce 2003 došlo k přejmenování sportu z EuroTeam na TeamGym. Od roku 2010 se pořádá oficiální Mistrovství Evropy. TeamGym zatím nemá Mistrovství světa a není v programu OH.

 

Soutěží se v kategoriích družstva mužů, žen a družstva smíšená (MIX). Tým tvoří 8–12 závodníků. Jednotlivá soutěž se skládá ze 3 disciplín. Nejprve z pohybové skladby, dále z akrobacie, a nakonec ze skoků z malé trampolíny. Družstvo s nejvyšším součtem bodů ze všech disciplín se stává vítězem.

 

Pohybová skladba

 

obsahuje gymnastické (např. skoky, piruety, obraty), rovnovážné a silové prvky (např. stoje na rukou, přednosy) a akrobatické prvky (např. kotouly, přemety, salta). Kompozice trvá 2:15 – 2:45 minuty za doprovodu hudby. Pohybové skladby se účastní všichni členové týmu.

 

Akrobacie

Při akrobacii závodníci cvičí hned po sobě. Cílem je předvést tři různé série dynamických akrobatických řad, které obsahují minimálně 3 různé prvky. V každé řady cvičí vždy 6 nejlepších závodníků týmu. 

Trampolína

 

Trampolína se v principu shoduje s akrobacií. 6 závodníků týmu ve třech různých sériích předvede skoky na malé trampolínce. Minimálně jedna série musí být provedena přes přeskokový stůl a jedna bez něj.

TeamGym Junior

 

Pro mladší závodníky a starší závodníky s nižší výkonností byla Českou gymnastikou federací vytvořena pravidla TeamGym Junior, která jsou jednodušší obdobou pravidel TeamGym. 

 

Malý TeamGym

Pro úplně začátečníky jsou k dispozici ještě jednodušší pravidla, které již neobsahují Pohybovou skladbu a cvičí se pouze Akrobacie a Trampolína.

 

       

 

Mistroství Evropy

 

Mistrovství Evropy je pořádáno ve dvouletých cyklech. První mistrovství se uskutečnilo v roce 1996 ve finském Jyväskylä. Od tohoto roku je zde Česká republika pravidelně zastoupena a v roce 1998 dosáhla dvě česká družstva na stupně vítězů.
Od roku 2014 je oficiálně vytvořený reprezentační tým, který je složen z nejlepších gymnastů a gymnastek České republiky.

V roce 2024 bude ME v Baku (Ázerbájdžán).

JIRI9804.jpg
JIRI9854.jpg
JIRI9912.jpg
JIRI9991.jpg
ČGFjpg.jpg
Mez. TG.jpg
JIRI0023.jpg
bottom of page